Host
society

Our story

United through sport, driven by purpose.

Led by our Board Co-Chairs, Wayne Carew and Brian McFeely, a dedicated and passionate group of volunteers and staff have been assembled to deliver an exceptional Games experience as we prepare to welcome the nation to PEI in 2023. Together, we’ll spark greatness and celebrate the power of sport, sharing the warmth, community, and spirit of our island with every corner of the country.

Board of directors

Wayne Carew
Co-Chair
Brian McFeely
Co-Chair
Blair Dunn
Treasurer
Mark Arendz
Canada Games Representative/Athlete
Jeannette Arsenault
Member at Large
Lynn Blouin
Canada Games Representative
Mayor Philip Brown
City of Charlottetown
Kateri Coade
Secretary
Joey Dumville
Western Provincial Representative
Cindy Harris
Provincial Representative
Debbie MacMurdo
Member at Large
Jim MacPhee
eastern provincial representative
John Morrison
PRovincial Representative
Jackie Podger
UPEI Representative
Jonathan Ross
Member at Large,
Mayor Basil Stewart
CIty of Summerside

Board of Management

Wayne Carew
Co-Chair
Brian McFeely
Co-Chair
Edna Flood
Host Society COO
Jeannette Arsenault
Official Languages, Culture, Ceremonies and Festivals
Kateri Coade
Protocol
Blair Dunn
Finance & Administration
Janet Ellis
Sport & Athletes Village
Karolyn Godfrey
Vision, Volunteers & Community Relations
Cindy Harris
Provincial Representative
Heather Howatt
marketing & COmmunications
Harvey MacEwen
capital projects, venues & overlay
John Morrison
Provincial , Representative
Kelly-Ann Paul
President & CEO, Canada Games Council
Paul Power
Transportation, Logistics & Essential Services
Jonathan Ross
Sponsorship & Revenue Generation

HOST SOCIETY STAFF

Brian McFeely
Host Society CEO
Edna Flood
COO, Director of Finance & Administration
Ian Allan
Director, Athlete Services & Sport
Garet Cameron
Director, Marketing & Communications
Adam Clark
Director, Capital Projects & Venues
Tanya Gallant
Director, Ceremonies, Culture & VIP Services
Cara Squires
Director, Volunteer Services & Community Relations
Chris Beauvais
Manager, Sponsorship & Revenue Generation
Melissa Drake
Manager, Sport
Brandon Gillis
Manager, Athlete Services
Lexi Drummond
Manager, Marketing & Communications
Kate Gracey-Stewart
Manager, Festivals & Special Events
Laura Huntley
Manager, Financial Services & HR
Kim Munro
Manager, Volunteer Services, Registration & Accreditation
Courtney Nichol
Manager, Venues
Ghislaine O'Hanley
Manager, Festival Operations
John Shabaan
Manager, IT & Administration
Lynn Trainor
Manager, Community Relations & Volunteer Services
James Mallard
Executive Assistant to the CEO
Cassidy Morrison
Assistant, Administration, Finance & I.T.
Ryan MacEachern
Coordinator, Marketing & Design
Rebecca Ford
Coordinator, Festivals & Ceremonies
Matthew Candy
Coordinator, Venues
Brendan Christian
Coordinator, Sport & Venues
Nicolle Derry
Coordinator, Sports & Venues
Kevin Douillette
Coordinator, Medical Services
Ryan Duffy
Coordinator, Athletes Village
Sarah Essery
Coordinator, Food Services
Brett Farrelly
Coordinator, Sport & Venues
Jasmine Galloti
Coordinator, Logistics & Materials Management
Halley Halliwell
Coordinator, Mission Services
Julia Hunter
Coordinator, Human Resources
Alex Johnson
Coordinator, Brand & Marketing
Nelly Leslie
Coordinator, Transportation
Jennifer Blair
Coordinator, Sport & Venues
Ethan MacFadyen
Coordinator, Sponsorship
Sarah McCarville
Coordinator, Volunteer Services
Kayla McGuirk
Coordinator, Sport & Venues
Travis McIsaac
Coordinator, Sport & Venues
Craig Morrison
Coordinator, Information Technology
Keith Peters
Coordinator, Capital Projects
Peter Reid
Coordinator, Sport & Venues
Lincoln Ross
Coordinator, Transportation
Taylor Runighan
Coordinator, Partnership Services
Elizabeth Landrigan
Coordinator, Community Relations
Lena Webster
Coordinator, Protocol & Special Events
Brandon Williams
Coordinator, Finance
Noah Woodworth
Coordinator, Special Projects
Patrick Young
Coordinator, Registration & Accreditation

Games services committee

Games Services COmmittee Chair
Gordon MacFarlane
Fit-out & Logistics committee lead
Kent Barrett
Broadcast, Media & marketing Committee lead
Emily McMahon
Village Services committee lead
Corryn Clemence
Official Languages Lead
Julie Gilman
Ceremonies & Culture Committee lead
Kim Doyle
event services committee lead
Sue Fraser
IT/Technology Committee lead
Shawn Gallant
official languages committee lead
Karen Gallant
Transportation committee lead
David Gillis
Sport Committee lead
Bob Gray
medical committee lead
Katherine Kelly
MIssion Services Committee lead
Heather McCurdy
Volunteer Services, Registration & Accreditation Committee lead
Tracey Singleton
Sponsorship committee lead
Jonathan Ross
Venue operations Committee lead
Andy Smith
Food Services COmmittee lead
Andrew Smith
PROTOCOL & VIP Services COmmittee lead
Claudette Thériault
Merchandise Committee leads
Joel & Jeremy Watts